Haşimato Hastalığı Nedir

Diyetisyen Asena Ebru SAÇ tarafından yazıldı.

25 Aralık 2020 22:02 tarihinde güncellendi.

Haşimato tipi tiroit bezi iltihabı veya tıptaki adıyla “ Haşimato Tiroiditi” bağışıklık sisteminin tiroid bezini yanlış bir algılama ile yabancı bir doku olarak görmesi sonucu oluşan otoimmün bir hastalıktır. Bağışıklık sistemi antikorlarını tiroit bezine yönlendirerek yok etmeye çalışır. Tiroit bezinin zamanla küçülmesi ortaya hormon yetmezliğini çıkarır.

Haşimato hastalığının belirtileri nelerdir

  • Kilo alma
  • Cilt kuruluğu
  • Yorgunluk
  • Seste değişiklik
  • Saç dökülmesi
  • Adet düzensizlikleri
  • Unutkanlık
  • Kabızlık gibi belirtileri vardır.

Genetik eğilim göstermesinden dolayı ailenizde Haşimato problemi olanlar varsa veya kendinizde olmasından şüpheleniyorsanız mutlaka bir Endokrin Uzmanı ile görüşmelisiniz.Haşimato hastalığında beslenme tedavisi

Kesin bir beslenme tedavisi bulunmamak ile birlikte sağlıklı beslenme ile olumsuz etkilerini azaltabilirsiniz.

Tuz kullanımı

En çok merak edilen konulardan bir tanesi “iyotlu mu iyotsuz mu tuz kullanmalıyız” dır. İyot kullanımının hastalığı tetiklediği bilinen en güncel bilgi olmasına rağmen, halen kanıtlanmış değildir. Özellikle gebelik düşünen kadınlar için iyot kullanımı oldukça önemli olduğundan en doğru cevabı sizi takip eden Doktorunuz verecektir. Şu an önerilen en güncel bilgi ise İyotsuz Tuz kullanımının Haşimato hastaları için faydalı olabileceğidir.

Rafine şeker ve paketli ürünler

Rafine şeker ve paketli ürünlerin tüketimi bağışıklık sisteminizi olumsuz etkilemektedir. Basit karbonhidratlar kan şekerinizi düzensizleştirerek daha çabuk acıkmanıza sebep olacağı için bunların yerine kompleks karbonhidratlar dediğimiz sağlıklı karbonhidratları eklemeniz gerekmektedir. Tam buğday veya çavdar ekmekleri, yulaf ezmesi, bulgur pilavı, kuru baklagiller, sebzeler gibi sağlıklı karbonhidrat içeren besinleri metabolizma hızınıza göre beslenme programlarınıza ekleyebilirsiniz.

Sağlıklı yağ tüketimi

Çiğ badem, fındık, ceviz gibi yağlı tohumlular, avokado, zeytinyağı gibi besinler karın bölgesindeki yağlanmayı kontrol altına almak için porsiyon kontrolü ile beslenme programlarınıza eklenmelidir.

Omega-3 desteği

Omega-3 Yağ asidinin tiroid hormonlarınızın çalışmasını düzenlemeye yardımcı olduğu düşünülmektedir. Düzenli balık tüketimi kilo kontrolü ve güçlü bir hafıza için harika bir yöntemdir. Ancak pişirme şeklinizi gözden geçirmeli kızartma yerine fırında, ızgarada veya buğulama yöntemi ile yapmalısınız.Selenyum desteği

Selenyum mineralinin tiroid hormonu için önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Balık, hindi, dana eti, mercimek, mantar, ceviz, çiğ badem ve tam tahıllar harika selenyum kaynaklarıdır. Bunun yanı sıra Doktorunuz veya Diyetisyeninizin önereceği Selenyum takviyesi de kullanılabilir. Günde 100-200 mikrogram selenyum hastalığınız için faydalı olabilir. Ayrıca selenyum güçlü bir antioksidandır.

Guatrojen besinler

Tiroit bezinin çalışmasını yavaşlattığı düşünülen bazı besinler vardır. Karnabahar, brokoli, turp, şalgam, beyaz ve kara lahana, hardal, brüksel lahanası gibi besinlerdir. Ancak bu besinleri hayatınızdan tamamen çıkartmak gereksizdir. Bunun yerine kontrollü tüketim ile bu harika besinlere de programınızda yer verebilirsiniz. Minik bir ipucu olarak; normalde bu besinlerin çok fazla haşlanmasını besin değerlerinin kaybolmaması için önermeyiz. Ancak tiroid problemi olan kişiler iyice haşlayarak içeriğindeki guatrojen madde miktarını azaltabilir ve daha rahat tüketebilirler.

Glisemik indeks beslenme yöntemi

Bilinçli karbonhidrat seçimi yaparak glisemik indeksi yüksek besinler yerine ( kan şekerini hızlı yükselten) glisemik indeksi düşük besinler ( kan şekerini yavaş yükselten) tercih edilmelidir. En iyi beslenme yöntemlerinden biridir. Beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği; pirinç pilavı yerine bulgur pilavı gibi seçimler örnek verilebilir. Karbonhidratı tamamen hayatınızdan çıkarmak mümkün değildir çünkü sebzeler, süt, yoğurt gibi besinler dahil karbonhidrat içermektedir. Kaldı ki karbonhidratlar sürdürülebilir bir beslenme programının olmazsa olmaz besin ögelerindendir.Probiyotiklerin önemi

Haşimato hastalarında kabızlık probleminin sık rastlandığından bahsetmiştik. Kabızlık probleminin en büyük sebeplerinden bir tanesi bağırsak floramızdaki yararlı ve zararlı bakterilerin dengesizleşmesi sonucu zararlı bakterilerin artmasıdır. Probiyotikler ise bağırsaklarımızda bulunan faydalı bakterilerdir. Ayrıca bu probiyotikler immun sistemi uyaran antijen oluşumunu da azaltmaktadır. Kefir, yoğurt, tarhana, ekşi mayalı ekmek gibi besinler probiyotik içeriği yüksek besinlerdir.

Su tüketimi

Bütün yazılarımda mutlaka su tüketiminin öneminin altını çizdiğimi fark etmişsinizdir. Biliyoruz ki insan vücudunun ortalama %50-60’ı sudur. Bu nedenle su tüketimi bizler için oldukça önemlidir. Ödem şikayeti yaşayan Haşimato hastaları su tüketimlerini mutlaka gözden geçirmeli ve ihmal etmemelidir.

Sigara kullanımı

Sigara kullanımı tiroid hormonlarının çalışmasını azaltacağından kullanılmamalıdır.

Sağlık notu :

Sülforafan kanserle savaşan harika bir kimyasal bileşendir. Kanserli tümörleri durdurabilen, kan şekerini dengelemeye yardımcı doğal bir ilaçtır. Başta brokoli olmak üzere; karnabahar, turp ve lahana gibi besinler de yüksek oranda Sülforafan içermektedir. Bu besinleri haşlayarak veya pişirerek tükettiğiniz zaman içerisindeki Sülforafan kayba uğramaktadır. Son araştırmalar gösteriyor ki bu harika öncü besinden tam olarak faydalanmak için en doğru tüketim şekli buharda pişirme yöntemi ile yapılmış olanı tercih etmek veya tüketebiliyorsanız çiğ olarak tercih etmektir. 

Bu yazıyı okuyanlar bunları da incelediler