Propolis Faydaları Nelerdir?

Öğr. Dyt. Ayşe AKKUL tarafından yazıldı.

18 Temmuz 2021 20:45 tarihinde güncellendi.

Propolis, arıların kovanı korumak için kullandıkları maddelerin karışımıdır. Günümüzde önemli bir bağışıklık güçlendirici olarak bilinmektedir. Bu günlerde bağışıklığı güçlendirmenin çok önemli olması nedeniyle de propolisin önemini, ne olduğunu ve nasıl kullanılması gerektiğini sizler için araştırdık.

Propolis Nedir?

Arıların, bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladığı reçinemsi maddelere propolis adı verilir. Arılar tarafından kovandaki mikropları yok etmek ve sterilizasyonu sağlamak için kullanılır. Arılar, propolisle sıvanan petek gözlerine balını, polenini, arı sütünü koyar. Böylece ürünler kovanda bozulmadan saklanır.  

Propolis, arıların kovanı korumak için kullandıkları maddelerin karışımıdır. Bu koruma, kovan duvarlarındaki boşlukların doldurulması, soğuk günlerde girişin azaltılması ve ayrıca davetsiz misafirlerin mumyalanması ile ilgilidir. 

Propolisin kimyasal bileşimi, kullanılan bitki kaynaklarının reçineleri ile ilişkilidir. 300’den fazla kimyasal bileşeni tanımlanmıştır. Propoliste reçineler dışında bulunan ana kimyasal bileşik grupları mumlar, polifenoller (fenolik asitler, flavonoidler) ve terpenoidlerdir. 

Propolis Tüketiminin 12 Faydası

1.Bağışıklık sistemini destekler

Propolisin içeriğinde bulunan bileşenlerden C vitamini iyi bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidan desteği sağlıklı yaşlanma için önemlidir. Propolisin bağışıklık ve antioksidan faydaları, genel sağlık için de vücuda destek olmaktadır. 

Daha Fazla Bilgi için Antioksidan Zengini Besinler blog yazımızı okuyabilirsiniz.

2.Soğuk algınlığına yakalanan kişide kullanılabilir

Grip influenza virüsünün neden olduğu bir çeşit hastalıktır. Propolislerin içeriğinde bulunan flavonoid grubu ise virüslere karşı vücudun korunmasını sağlar. Bağışıklık direncini desteklemeye ve yaygın kış hastalıklarından kurtulmaya yardımcıdır.

3.Cilt sağlığı

Cilt tahrişini, iltihabını ve yanıklarını giderir, cildi yeniler ve genç bir görünüme kavuşturur, cildi nemlendirir, antimikrobiyal ve antiviral etkileri sivilceyi önleyebilir.  Deri enfeksiyonları, güneşten kaynaklanan cilt hasarları, cilt yaraları, siğil, egzama da yardımcıdır.

4.Uçuk tedavisi

Uçuk oluşumuna Herpes virüsü neden olur ve virüslere karşı etkisi bulunan propolis uçuk tedavisinde de lokal olarak uygulanabilir.

5.Ağız ve diş sağlığına etkisi

Propolis antibakteriyel özelliğinden kaynaklı ağız içinde bakteri üremesini engeller, diş çürüklerini önler, diş etlerinde bulunan ödeme iyi gelir.

6.Yanık tedavisi

Propolis içeriğindeki flavonoidler yaraların iyileşmesini hızlandırır çünkü antibakteriyel, antifungal ve antiinflamatuar özellikleri bulunur.

7.Sindirim sistemine bağlı bazı hastalıklara etkisi

Propolisin mide ülserleri, ülseratif kolit hatta mide-bağırsak kanserlerinin hem tedavisinde hem de koruyucu rolünde etkinliği bulunur.

8.Solunum sağlığına etkisi

Mevsim geçişleri sırasında sıklıkla karşılaşılan üst solunum yolu problemlerinde boğaza uygulama yapılabilir. Propolisin antimikrobiyal etkisi nedeniyle astım ve bronşit gibi hastalıklarda da etkisi vardır.

9.Kansere olumlu etkisi

Bir araştırmaya göre propolisin; kanserli hücrelerin çoğalmasını engellemede, hücrelerin kanserli olma olasılığını azaltmada, kanser hücrelerinin birbirine sinyal göndermesini engelleyen yolları bloke etmede olumlu etkileri bulunmaktadır. Propolisin güçlü antioksidan karışımı, kanser riskini azaltmada etkili görünmektedir.

10.Etkili bir dezenfektandır

Virüsler, bakteriler ve mantarlara karşı oldukça etkilidir. Mantar enfeksiyonları, egzama ve sivilcelerin tedavisinde kullanılabilir.

11.İnflamasyonu azaltır

İltihabı azaltarak çeşitli kronik durumların semptomlarını hafifletebilir. Ağrı kesici özelliği bulunur. Vücutta bir iltihap olduğunda; boğaz ağrısı, diş eti problemleri, mide, bağırsak veya idrar yollarında enfeksiyon olduğunda tedaviye yardımcı olmaktadır.

12.HDL kolesterol seviyelerini yükseltebilir

Sağlıklı kolesterol seviyelerini destekleyip, kan basıncı seviyelerini düşürerek kalp damar sağılığına da katkıda bulunmaktadır.

Propolis Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ürünün kullanım talimatları dikkatlice okunmalı, kişiyi şüpheye düşürecek bir durumun varlığında hekime danışılmalıdır. Ayrıca kronik hastalığı olan kişiler de kullanmadan önce hekime danışmalıdır.

 • Kan pıhtılaşma sorunu bulunan, bağışıklık sistemi ile ilgili rahatsızlıkları olan ve organ nakli geçirmiş kişilerin kullanması tavsiye edilmeyebilir.
 • Propolisin içeriğinde yer alan doğal bileşenlerden bazıları kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Bu yüzden planlanan bir operasyon öncesinde propolis ve diğer doğal, bitkisel ürün ya da ilaçların tüketimi bırakılmalıdır.
 • Bala alerjisi olan kişiler tüketmemelidir.
 • Gebe ve emziren annelerin, kullanmadan önce hekime danışmaları önemlidir.
 • Propolis alkol ile kullanılmamalıdır.
 • Astım gibi solunum rahatsızlığı olanların, propolis kullanımından önce hekimden görüş almaları gerekir.
 • Propolis de dahil olmak üzere hiçbir doğal ya da bitkisel ürün yüksek miktarda tüketilmemelidir.
 • Uzun süre kullanımı alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

Referanslar

 1. Webmd, Health Benefits of Propolis [Git]
 2. Mdpi, Antibacterial Properties of Propolis [Git]
 3. Memorial, Propolis nedir? Faydaları nelerdir? [Git]
 4. MedicalPark, Propolis nedir? Faydaları nelerdir? [Git]