Vücut Kitle İndeksi Hesaplama

Tanım Veri Girişi
Kilo
Boy
Tanım Sonuç
Vücut Kitle İndeksi
Durum

Sağlıklı bir kiloda olup olmadığınızı belirlemek için vücut kitle indeksi hesaplamanız önemlidir. Düşük kilolu, normal kilolu, aşırı kilolu veya obez olup olmadığınızı belirlemenize yardımcı olacaktır.

Hesaplama sonucunuz aşağıda belirtilen aralıklar içerisinde değerlendirilmektedir.

0 < Sonuç <= 18.5 : İdeal Kilonuzun Altındasınız
18.5 < Sonuç <= 25 : İdeal Kilonuzdasınız
25 < Sonuç <= 30 : İdeal Kilonuzun Üzerindesiniz
30 < Sonuç <= 35 : I. Sınıf Obezite Tehlikesi
35 < Sonuç <= 45 : II. Sınıf Obezite Tehlikesi
45 < Sonuç : III. Sınıf (Aşırı) Obezite Tehlikesi

Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır

Vücut kitle indeksi hesaplanabilmesi için cinsiyet ve vücut ölçülerine ihtiyaç duyulmaktadır. Öncelikli olarak Vücut ölçülerinin nasıl alınacağını görelim.

Boy Ölçüsünün Alınması

  • Düz bir duvara veya başka bir düz yüzeye yaslanın.
  • Omuzlarınızı geri çekin, başınızı yukarıda tutun ve dümdüz karşıya bakın.
  • Mezura veya metre aracılığıyla ayak tabanınızdan baş tepenize kadar olan uzunluğu ölçerek kaydedin.

Vücut Kitle İndeksi vücut oranızın belirlenmesinde tek başına yeterli mi?

Sadece kilo ve boy ölçüsü ile vücut oranlarınız hakkında yorum yapmak yeterli olmayacaktır. Örneğin 174 boyunda spor yapmayan ve sağlıklı beslenmeyen 80 kilo bir insan ile aynı vücut ölçüsüne sahip düzenli spor yapan ve sağlıklı beslenen bir insanın aynı vücut oranlarında olmaları mümkün değildir. Vücut oranlarınızın belirlenmesinde boy ve kilonuz ile birlikte yağ oranızın da hesaplanarak değerlendirme yapılması gerektiğini unutmayınız.

İdeal aralığa ulaşmak için ne yapmalıyım?

Öncelikli olarak ideal kilonuzu tespit etmeniz doğru olacaktır. İdeal kilonuzu sitemizde bulunan İdeal Kilo Hesaplayıcı Modülünü kullanarak kolaylıkla öğrenebilirsiniz. İdeal Kilo Hesaplayıcıya gitmek için lütfen tıklayın.

İdeal kilonuzu tespit ettikten sonra ideal kilonuza ulaşmak için gerekli günlük kalori ihtiyacınızı belirlemeniz gerekmektedir. Günlük kalori ihtiyacınızı sitemizde bulunan Günlük kalori ihtiyacı hesapla modülünü kullanarak kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Günlük kalori ihtiyacı hesaplamaya gitmek için lütfen tıklayın.

Günlük kalori ihtiyacınızı öğrendikten sonra beslenme programınızı makro besinler ile çeşitlendirmeniz önem arz etmektedir. Günlük makro besin ihtiyacınızı sitemizde bulunan Günlük makro besin ihtiyacı hesapla modülünü kullanarak kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Günlük makro besin ihtiyacı hesaplamaya gitmek için lütfen tıklayın.

Tüm bu hesaplamalar ideal vücut kitle indeksine ulaşmanızda size yardımcı olacaktır. Ancak bu hesaplama araçları asla profesyonel bir Diyetisyen değerlendirmesinin yerini alamaz. İdeal kilonuza ulaşmak veya kilonuzu korumak istiyorsanız Online Diyet Hizmetimizden faydalanmanızı tavsiye ediyoruz. Online Diyet Hizmeti hakkında bilgi almak için lütfen tıklayın.

Kaynaklar

Yazı içerisindeki görseller wikiHow sitesinden alıntılanmıştır. [ Git ]