Vücut Yağ Oranı Hesaplama

Vücut yağ oranınızı merak mı ediyorsunuz? O halde vücut yağ oranı hesalayıcı tam olarak sizin için tasarlandı! Hepsi bu kadar değil aşağıda vücut yağ oranı hesaplamasının nasıl yapıldığını ayrıca açıklıyoruz.

Hesaplayıcılarımızı olabildiğince hassas ve güvenilir hale getirmek için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Ancak bu hesapalama aracı asla profesyonel bir Diyetisyen değerlendirmesinin yerini alamaz. Beslenme planınızın hazırlanması için Online Diyet Hizmetimiz'e başvurabilirsiniz.

Cinsiyet

Kadın

Yaş

Kilo

kg

Boy

cm

Ölçü

Boyun Çevresi :

cm (40)

Bel Çevresi :

cm (90)

Kalça Çevresi :

cm (105)

Sonuç

Sağlıklı bir kiloda olup olmadığınızı belirlemek için Vücut yağ oranı hesaplamanız önemlidir. Yağ oranınız, vücut oranlarınızı belirlemenizde yardımcı olacaktır.

Hesaplama sonucunuz aşağıda belirtilen aralıklar içerisinde değerlendirilmektedir.

Erkekler için;

0 < Sonuç <= 2 : Tehlikeli
2 < Sonuç <= 5 : Sınır
5 < Sonuç <= 13 : Atletik
13 < Sonuç <= 17 : Fitness
17 < Sonuç <= 25 : Ortalama
25 < Sonuç : Obezite

Kadınlar İçin;

0 < Sonuç <= 10 : Tehlikeli
10 < Sonuç <= 13 : Sınır
13 < Sonuç <= 20 : Atletik
20 < Sonuç <= 24 : Fitness
24 < Sonuç <= 31 : Ortalama
31 < Sonuç : Obezite

Vücut Yağ Oranı Nasıl Hesaplanır

Vücut yağ oranı hesaplanabilmesi için cinsiyet, yaş, vücut ölçüleri ve aktivite seviyesine ihtiyaç duyulmaktadır. Öncelikli olarak Vücut ölçülerinin nasıl alınacağını görelim.

Boy Ölçüsünün Alınması

blank
blank
 • Düz bir duvara veya başka bir düz yüzeye yaslanın.
 • Omuzlarınızı geri çekin, başınızı yukarıda tutun ve dümdüz karşıya bakın.
 • Mezura veya metre aracılığıyla ayak tabanınızdan baş tepenize kadar olan uzunluğu ölçerek kaydedin.

Boyun Ölçüsünün Alınması

blank
blank
 • Tam karşıya doğru bakın. Omuzlarınızı kamburlaştırmadan gevşetin.
 • Ölçüm bandını Adem elmasının (gırtlak) hemen altına yerleştirin.
 • Bandı düz bir şekilde yerleştirin ve bandı boyun çevresi boyunca çekin.

Bel Ölçüsünün Alınması

blank
blank

Bel Çevresi vücutta daha yüksek miktarda vücut yağı içerebilen bir alandır. Bu sebeple ölçüm sırasında mezurayı belinize sıkmadan ölçüm alınması gerekmektedir.

blank

Erkekler İçin;

 • Ölçüm bandını bel çevresinde göbek deliğine sararak ölçümün yapılması gerekmektedir.
 • Normal şekilde nefes alın ve nefes verin.
 • Nefesi bıraktıktan sonra bel ölçümünü kaydedin.

Kadınlar İçin;

 • Ölçüm bandını göbek deliğinden yatay bir parmak yukarısından sararak ölçümün yapılması gerekmektedir.
 • Normal şekilde nefes alın ve nefes verin.
 • Nefesin sonunda bel ölçümünü kaydedin.


Kalça Ölçüsünün Alınması

blank

Kadınlar erkeklere göre kalçalarının etrafında daha fazla vücut yağı taşıyabilmektedir. Bu ölçümün yapılması kadın vücut yağının doğru bir şekilde tahmin edilmesi için önemlidir:

 • İnce giysileriniz ile ölçüm yapabilirsiniz. Yumuşak dokunuzu sıkıştıran dar giysiler giyiyorsanız, başka bir şey giyin ve 30 dakika bekleyin.
 • Yandan bakıldığında, kalçaların en geniş kısmına sarılacak şekilde ölçüm bandını kalçanın etrafına sarın. Bandı yere paralel tutarak ölçüm sonucunu kaydedin.


İdeal aralığa ulaşmak için ne yapmalıyım?

Öncelikli olarak ideal kilonuzu tespit etmeniz doğru olacaktır. İdeal kilonuzu sitemizde bulunan İdeal Kilo Hesaplayıcı Modülünü kullanarak kolaylıkla öğrenebilirsiniz. İdeal Kilo Hesaplayıcıya gitmek için lütfen tıklayın.

İdeal kilonuzu tespit ettikten sonra ideal kilonuza ulaşmak için gerekli günlük kalori ihtiyacınızı belirlemeniz gerekmektedir. Günlük kalori ihtiyacınızı sitemizde bulunan Günlük kalori ihtiyacı hesapla modülünü kullanarak kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Günlük kalori ihtiyacı hesaplamaya gitmek için lütfen tıklayın.

Günlük kalori ihtiyacınızı öğrendikten sonra beslenme programınızı makro besinler ile çeşitlendirmeniz önem arz etmektedir. Günlük makro besin ihtiyacınızı sitemizde bulunan Günlük makro besin ihtiyacı hesapla modülünü kullanarak kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Günlük makro besin ihtiyacı hesaplamaya gitmek için lütfen tıklayın.

Tüm bu hesaplamalar ideal vücut yağ oranınıza ulaşmanızda size yardımcı olacaktır. Ancak bu hesaplama araçları asla profesyonel bir Diyetisyen değerlendirmesinin yerini alamaz. İdeal kilonuza ulaşmak veya kilonuzu korumak istiyorsanız Online Diyet Hizmetimizden faydalanmanızı tavsiye ediyoruz. Online Diyet Hizmeti hakkında bilgi almak için lütfen tıklayın.

Kaynaklar

Yazı içerisindeki görseller wikiHow sitesinden alıntılanmıştır. [ Git ]