Çocuk Baş Çevresi Hesapla

Tanım Veri Girişi
Doğum Tarihi
Kontrol Tarihi
Cinsiyet
Baş Çevresi
Tanım Sonuç
Yaş
Baş Çevresi
Z-Score
Persentil

Çocuk Baş Çevresi Hesaplama nasıl yapılmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından; farklı etnik köken ve kültürel ortamlarda yetişmiş binlerce çocuktan alınan veriler derlenerek her yaş grubuna ait baş çevresi ölçüleri için ortalama değerler elde edilmiştir. Bu sayede cinsiyetinize ve yaşınıza karşılık gelen ortalama değer dikkate alınarak ölçü değerinizin LMS metodu ile istatiksel analizi yapılmaktadır. Z-skor, Persentil Yüzdeliği ve İdeal ölçü aralığı LMS metodu ile yapılan analiz sonucunda elde edilmektedir.

Çocuk Baş Çevresi nasıl ölçülür

  1. Çocuk baş çevresi ölçümünü yapabilmek için esnemeyen bir şerit metre kullanın.
  2. Ölçüm bandını kaşların ve kulakların hemen üstüne yerleştirin. Çocuğun başın çevresini en geniş kısmında ölçmek önemlidir. Bandı kulakların hemen üzerine, neredeyse onlara değecek şekilde yerleştirin ve kaşların üzerine oturması için alnına hizalayın. 
  3. Bandı, başın boyundan yukarı eğimli olduğu arkaya doğru çekin. Ölçüm bandını kulakların ve kaşların üzerine yerleştirerek, kafanın arkasına sarın. Çok sıkı çekmemeye dikkat edin
  4. Bandı, başın boyundan eğimli olduğu yere yerleştirin. Bantın, eğimin en belirgin olduğu yerde başın arkasına düz olarak yerleştirildiğinden emin olun. En doğru ölçümü elde etmek için bandı hafifçe üst üste getirin ve sayıyı not edin.
  5. Ölçümün doğru olduğundan emin olmak için işlemi tekrarlayın. Ölçümünüzün doğru olduğundan emin olmak için sonucunuzu ikinci kez kontrol etmeniz doğru olacaktır.

Çocuk baş çevresi ölçümü niçin önemli!

Bir bebeğin baş çevresi ölçümü, beyninin olması gerektiği gibi büyüdüğünü ve geliştiğini takip etmek için önem arz etmektedir.

Z-skor nedir?

LMS metodu ile yapılan hesaplama sonucunda bulunan Z-Skor değeri Standart Normal Dağılım Tablosunda yüzdelik bir değere karşılık gelmektedir. İlgi tablo içerisinden bulunan yüzdelik değer ise vücut ölçünüzün kaçıncı Persentil yüzdeliği içerisinde olduğunu göstermektedir.

Örneğin: Çocuk baş çevresi ölçüsü için yapılan hesaplamada 1.14 bulunan Z Skor değerinin Standart Normal Dağılım Tablosunda karşılığı % 87 olduğu görülmektedir. Bulunan bu değer vücut ölçünüzün 87. Persentil yüzdeliği içerisinde olduğunu ifade etmektedir.

Büyüme grafiği nedir?

Çocuk baş çevresi büyüme Grafiği içerisinde görülen eğri çizgileri büyüme çizgileri olarak tanımlanmaktadır. Grafik içerisinde görülen büyüme çizgilerinin her biri Persentil Yüzdeliğini temsil etmekte olup yaşa karşılık gelen bir ölçü değerini göstermektedir. Büyüme grafikleri içerisinde en çok tercih edilen persentil yüzdelikleri 3. , 5. , 10. , 15. , 25. , 50. , 75. , 85. , 90. , 95. , 97. değerlerdir. Hesaplama modülümüz ile vücut ölçü değeriniz ve yaşınıza karşılık gelen persentil değerini Büyüme grafiğimiz içerisinde görebilmenizi sağlıyoruz.

İdeal Ölçü Aralığı

Çocuk baş çevresi gelişiminde ortalama değer olan 50. persentil değeri baz alınmaktadır. Baş çevresi ölçülerinde 10. ve 90. Persentil aralığı ideal olarak değerlendirilmektedir.  10. ve 25. persentil ile 75. ve 90. persentil aralığında Doktorunuz gözetiminde sürecin takip edilmesini tavsiye ediyoruz. Persentil değeri belirtilen aralık değerlerinin dışında veya şüphe duyduğunuz bir durum var ise mutlaka Doktorunuz ile irtibat sağlamanız gerekmektedir.

Persentil kontrolünü ne sıklıkla yapabilirim?

Sitemizde yayınlanan çocuk baş çevresi hesaplama modülü ile günlük, haftalık veya aylık olarak analiz yaparak vücut gelişiminizi kolaylıkla takip edebilirsiniz. Analiz sonucunuzda olumsuz bir gidişat olması halinde derhal doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki erken teşhis çoğu zaman hayat kurtarmaktadır.

Referanslar

WHO, Child growth standards [ Git ]
CDC, CDC Growth Charts [ Git ]
VikiHow, How to Measure Baby Growth [ Git ]