Çocuk Kilosu Hesapla

Çocuğunuzun kilo gelişimini merak mı ediyorsunuz? O halde çocuk kilosu hesaplama tam olarak sizin için tasarlandı! Çocuğunuzun kilo değerinin hangi yüzdelik dilimde yer aldığını ve yaşıtlarıyla nasıl ilişkisi olduğunu kolaylıkla öğreneceksiniz. Hepsi bu kadar değil aşağıda neden persentil değerlerini kullandığımızı, DSÖ büyüme grafiğini nasıl yorumlayabileceğinizi ayrıca açıklıyoruz.

Hesaplayıcılarımızı olabildiğince hassas ve güvenilir hale getirmek için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Ancak bu hesapalama aracı asla profesyonel bir doktorun değerlendirmesinin yerini alamaz. Herhangi bir sağlık durumu sizi rahatsız ediyorsa, mutlaka bir doktora danışın!

kg

Sonuçlar Hazırlanıyor. Lütfen Bekleyin!
Kilo Analiz Sonucu
 • Yaş
 • Kilo
 • İdeal Kilo Aralığı
 • Z-Score
 • Persentil
 • Kaynak : Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanmış olan yaşa göre Kilo verileri 0-10 yaş arası çocukları kapsamaktadır.

  Çocuk Kilosu Hesaplama nasıl yapılmaktadır.

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından; farklı etnik köken ve kültürel ortamlarda yetişmiş binlerce çocuktan alınan veriler derlenerek her yaş grubuna ait kilo ölçüleri için ortalama değerler elde edilmiştir. Bu sayede cinsiyetinize ve yaşınıza karşılık gelen ortalama değer dikkate alınarak ölçü değerinizin LMS metodu ile istatiksel analizi yapılmaktadır. Z-skor, Persentil Yüzdeliği ve İdeal ölçü aralığı LMS metodu ile yapılan analiz sonucunda elde edilmektedir.

  Çocuk Kilosu Nasıl Ölçülür

  Bebeğinizi tartmak için varsa bir bebek tartısı kullanabilirsiniz. Bu, en doğru kilo değerini okumanıza olanak verecektir. Bebek tartıları hassas olduğu için küçük ağırlık artışlarını kolaylıkla okuyabilirsiniz; ancak, çalışan ve doğru bir tartınız var ise buda yeterli olacaktır. Önce Bebeğinizi tutarken kendinizi tartın ve ardından bebeğinizi güvenli bir yere bıraktıktan sonra kendinizi tartın. Ağırlığınızı birleşik ağırlıktan çıkarın. Aradaki fark, bebeğinizin ağırlığını bulmanızı sağlayacaktır.

  Desteksiz ayakta durabilen 1-18 yaş grubu çocuklarda normal bir tartı sonucu yeterli olacaktır.

  Z-skor nedir?

  LMS metodu ile yapılan hesaplama sonucunda bulunan Z-Skor değeri Standart Normal Dağılım Tablosunda yüzdelik bir değere karşılık gelmektedir. İlgi tablo içerisinden bulunan yüzdelik değer ise vücut ölçünüzün kaçıncı Persentil yüzdeliği içerisinde olduğunu göstermektedir.

  Örneğin: Çocuk kilosu ölçüsü için yapılan hesaplamada 1.14 bulunan Z Skor değerinin Standart Normal Dağılım Tablosunda karşılığı % 87 olduğu görülmektedir. Bulunan bu değer vücut ölçünüzün 87. Persentil yüzdeliği içerisinde olduğunu ifade etmektedir.  Büyüme grafiği nedir?

  Çocuk kilosu büyüme Grafiği içerisinde görülen eğri çizgileri büyüme çizgileri olarak tanımlanmaktadır. Grafik içerisinde görülen büyüme çizgilerinin her biri Persentil Yüzdeliğini temsil etmekte olup yaşa karşılık gelen bir ölçü değerini göstermektedir. Büyüme grafikleri içerisinde en çok tercih edilen persentil yüzdelikleri 3. , 5. , 10. , 15. , 25. , 50. , 75. , 85. , 90. , 95. , 97. değerlerdir. Hesaplama modülümüz ile vücut ölçü değeriniz ve yaşınıza karşılık gelen persentil değerini Büyüme grafiğimiz içerisinde görebilmenizi sağlıyoruz.

  İdeal Ölçü Aralığı

  Çocuk kilosu gelişiminde ortalama değer olan 50. persentil değeri baz alınmaktadır. Çocuk kilosu ölçülerinde 10. ve 90. Persentil aralığı ideal olarak değerlendirilmektedir.  10. ve 25. persentil ile 75. ve 90. persentil aralığında Doktorunuz gözetiminde sürecin takip edilmesini tavsiye ediyoruz. Persentil değeri belirtilen aralık değerlerinin dışında veya şüphe duyduğunuz bir durum var ise mutlaka Doktorunuz ile irtibat sağlamanız gerekmektedir.

  Persentil kontrolünü ne sıklıkla yapabilirim?

  Sitemizde yayınlanan çocuk kilosu hesaplama modülü ile günlük, haftalık veya aylık olarak analiz yaparak vücut gelişiminizi kolaylıkla takip edebilirsiniz. Analiz sonucunuzda olumsuz bir gidişat olması halinde derhal doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki erken teşhis çoğu zaman hayat kurtarmaktadır.

  Referanslar

  WHO, Child growth standards [ Git ]
  CDC, CDC Growth Charts [ Git ]
  VikiHow, How to Measure Baby Growth [ Git ]