Sağlıklı Beslenme Danışmanlığı

Kendimi ve bedenimi seviyor, değer veriyorum ve bu doğrultuda vücudumun ihtiyacı olan besinleri en faydalı şekilde düzenli bir beslenme programı ile tüketerek sağlığıma sağlık katmak istiyorum diyorsanız, size ömür boyu sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak için buradayız !

Öncelikli olarak sağlıklı beslenme programı nedir?

Vücudunuzun günlük ihtiyaç duyduğu besinleri almasını sağlarken bir taraftan da kişiye özel planladığımız günlük tüketmeniz gereken kalori hedefinizin dahilinde ideal kilonuzun korunmasını sağlamaktır.

Sağlıklı beslenme programı ile neyi amaçlıyorsunuz?

Bu program kapsamında ideal kilonuzu korumak önceliğimiz gibi gözükse de düzenli beslenme alışkanlığını kazanabilmenizi sağlayarak yaşam kalitenizi artırabilmek en büyük hedefimizdir.

Peki ideal kilomu nasıl belirleyeceğiz?

Günümüzde BKİ (Beden Kitle İndeksi) metodu ile pratik bir şekilde ideal kilo hesabı yapılabilmektedir. Ancak bu metot basit bir yaklaşım yapmaktan öteye geçememektedir.

Neden böyle düşünüyorsunuz?

BKİ ile yapılan ideal kilo yaklaşımı kilonuzun boyunuzun karesine bölünmesi ile hesaplanmaktadır. Fakat bu durum kas, kemik, yağ ve diğer dokuların miktarı gibi vücut kompozisyonu hakkında gerçek bilgi sağlamada başarısız kalmaktadır.

İdeal kilonun hesaplanmasında hangi metodu kullanıyorsunuz?

Vücut analiz cihazı ile ölçüm metodunu kullanmaktayım. Çünkü vücut kompozisyonunuzu baz alarak yapılan bu ölçüm metodu ile yağ oranınız hakkında daha sağlıklı yaklaşımlar yapabilmekteyiz. Bu yaklaşım metodunu baz alarak sizlerle birlikte planlayacağımız ideal kilo hedefinize ulaşmanızı sağlarken bir taraftan da düzenli beslenme alışkanlığını kazanabilmenizi sağlayacağız.

Unutmayın! ideal kilonuzu belirlenmek için kullanılan bütün metot yöntemleri formüllere dayandırılarak hesaplanmış olsa da her bireyin vücut kompozisyonun farklı olması nedeniyle bunlar yaklaşımlardan öteye geçememektedir.

Bu program kapsamında alışkanlıklarımdan vazgeçmek zorunda mıyım?

Beslenmenizi düzene oturtabilmek için alışkanlıklarınızdan bir anda vazgeçmek zorunda değilsiniz! Her seferinde küçük hedefler koyarak beslenme alışkanlıklarınızı yavaş yavaş değiştirmenin daha kalıcı sonuçlar ortaya koyacağını düşünmekteyim. Beslenme düzeniniz için yapacağımız küçük değişiklikler yaşam kalitenizi iyileştirmeniz de büyük farklar ortaya koyacaktır.

Sağlıklı beslenme programına nasıl başlayabilirim?

Öncelikle kişiye özel sağlıklı beslenme Programınızı oluşturabilmemiz için izlememiz gereken adımlar bulunmaktadır.

Bu adımlar;

 • Son 3 ay içerisinde bir Endokrin ya da Dahiliye Uzmanı tarafından yapılmış olan kan tahlili sonuçlarınızın incelenmesi,
 • Yaşam tarzınız, sağlık durumunuz, kullandığınız ilaçlar,  fiziksel aktivite durumunuz ve genel beslenme alışkanlıklarınız hakkında vereceğiniz bilgilendirmenin değerlendirilmesi,
 • Öğün saatleriniz içerisinde tükettiğiniz besinlerin miktarlarını içeren 3 günlük besin tüketim kaydınızın alınması,
 • Vücut analiz cihazı ile yapacağımız ayrıntılı ölçüm sonucunda yağ ve kas dokusu ağırlığınız, vücut sıvı oranı, metabolizma hızı, bölgesel yağ ve kas dokusu dağılımlarınız gibi parametrelerin kontrolünün yapılması olarak tanımlanmıştır.

Tüm bu bilgiler doğrultusunda yaşam standardınıza uygun olan Kişiye Özel Sağlıklı ve Düzenli Beslenme Programınızı birlikte oluşturacağız.

Sağlıklı beslenme alışkanlığının kazanılmasıyla birlikte;

 • İdeal kilonuzu koruyarak düzenli beslenme alışkanlığını kazanacaksınız.
 • Yaşam kaliteniz deki artışa bağlı olarak daha fazla mutlu olacaksınız.
 • Kaslarınızdaki ve kemiklerinizdeki ağrıların azaldığını hissedeceksiniz.
 • Beden yaşınızın gençleşmesine bağlı olarak kendinizi daha fazla enerjik hissetmeye başlayacaksınız.
 • Kronik hastalıklarınızın tetiklediği riskler azalacaktır.
 • Cilt Sağlığınıza iyi gelecektir.
 • Beyin sağlığına iyi gelirken hafızanızın daha kuvvetli olmasına yardımcı olacaktır.
 • Kaliteli uykudan daha fazla yararlanabileceksiniz.

Düzenli beslenme alışkanlığı hakkında daha fazla bilgi alabilir miyim?

Elbette! Sizler için hazırlamış olduğum diyet ve sağlıklı beslenme hakkındaki yazıma buradan ulaşabilirsiniz.