Kafein pek çok bitkinin meyvesinde, tohumunda, yaprağında doğal olarak bulunan bir bileşiktir. En fazla bilinen kaynakları ise çay yaprakları, kahve ile kakao çekirdekleridir. Son yıllarda kahve tüketiminin artması sonucunda kahve üzerine birçok araştırmalar yapılmaya başlandığı gibi halk arasında da kahvenin sağlığı olan etkileri üzerinde söylentiler de artmıştır. Peki, kahve hakkında duyduğunuz bilgilerin ne kadarı gerçeği yansıtıyor?

SPOR ÖNCESİNDE KAHVE TÜKETİMİ YAĞ YAKIMINI HIZLANDIRIR.

Yapılan son araştırmalarda, spor öncesinde kahve tüketiminin kandaki yağ asitlerini arttırarak spor süresince kişinin daha iyi bir performans göstermesini sağladığı belirlenmiştir. Metabolizma hızınızı ve performansınızı arttırması sonucunda yağ yakımını desteklemektedir. Ancak yüksek tansiyon veya kalp ile ilgili bir rahatsızlığınız varsa özellikle spor öncesinde kahve tüketimi konusunda mutlaka Doktorunuzu veya Diyetisyeninize danışmalısınız.

KAHVE TÜKETİMİ SELÜLİT OLUŞUMUNA SEBEP OLMAKTADIR.

Özellikle kadın danışanlarımın kahve konusunda en çok sorduğu sorulardan biri selülit oluşumuna neden olup olmadığı… Öncelikle selülit bölgesel bir dolaşım bozukluğudur. Kilo problemi olmayan kadınlarda dahi görülebilir. “Hapsedilmiş yağ” olarak da tanımlanan portakal kabuğu görünümüdür.  Kafein yağ yakımını hızlandırıcı etkisi ile selülit oluşumunu tetiklemenin aksine yağı ayrıştıran enzimleri harekete geçirir. Lenf akışını kolaylaştırmaya yardımcı olur. En bilindik selülit kremlerinin içeriklerine baktığınızda kafein olduğunu göreceksiniz. Kahvenin selülit oluşumuna sebep olmadığı bilgisini öğrendikten sonra mis gibi kokan kahvelerimizi güvenle yudumlayabiliriz!

KAHVE TÜKETİMİ KANSERE SEBEP OLUR.

Kahve harika bir antioksidandır. 1 fincanı ortalama 150-550 mg antioksidan içermektedir. Sıklıkla duyduğunuz antioksidan ise vücudumuzdaki serbest radikalleri yok ederek hücrelere zarar vermelerini engellemektedir. Bu sayede hücrenin anormalleşmesini ( tümör oluşturma riski)ve yıkımını önler. Kahve, antikanserojenik etkisi ile kansere karşı koruyucudur.

KAHVE DEPRESYONU ÖNLER.

Kahve tüketimi, serotonin seviyesini ( Mutluluk Hormonu) artırarak daha mutlu hissetmenizi sağlar. Yani depresyonu önlemeye yardımcıdır.

METABOLİZMANIZI HIZLANDIRIR.

Yapılan araştırmalar kahve tüketiminin metabolizma hızında artış sağladığını göstermektedir. Günde 2-3 fincan kahve tüketebilirsiniz.

Kahve ile ilgili en çok merak edilenleri inceledikten sonra GÜVENİLİR KAFEİN TÜKETİMİ MİKTARI konusunu ele alalım. Evet, kahve sevenlerin güvenle tüketebileceği bir içecek ancak her besin gibi fazlası zararlı olabilmektedir. 

Avrupa Gıda Güvenliği Ajansı, günlük güvenilir kafein alım miktarını 400 mg olarak belirlemiştir. Güvenilir sınırın aşılması sonucunda, anksiyete ve uykusuzluk, kalp ritim bozuklukları ile kalp yetmezliği, kemik erimesi riskinde artış gibi birçok olumsuz etkisi ortaya çıkabilmektedir.

BAZI İÇECEK VE YİYECEKLERİN KAFEİN MİKTARLARI

SAĞLIK NOTU:

Hamilelerde günlük güvenilir kafein miktarı ( Avrupa Gıda Güvenliği Ajansı’na göre) 200 mg ve altında tutulmalıdır. Özellikle gebeliğin ilk 3 ayında kafein tüketiminin minimum düzeyde tutulması önerilmektedir. Ulusal Sağlık Ajansı, hamilelikte fazla kafein alımının düşük doğuma, düşük doğum ağırlıklı bebeğe ve hatta doğum kusurlarına sebep olabileceğini belirtmektedir.