Çocuk Oksoloji Hesapla

Oksoloji, en kaba tanımıyla gelişme bilimidir. Bir meta-terim olan oksoloji, fiziki insan gelişiminin (büyümesinin) her yönünü kapsamasıyla tanımlanamaktadır.[1] Çocuklarda Kilo, Boy, Vücut Kitle İndeksi (BMİ) ve Baş Çevresi gelişimine ait değerler oksoloji kapsamı içerisinde değerlendirilmektedir. Aşağıda yapacağınız hesaplama ile çocuğunuzun yaşa göre Kilo, Boy, BMİ ve Baş Çevresi gelişimini takip edebilirsiniz.

Hesaplayıcılarımızı olabildiğince hassas ve güvenilir hale getirmek için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Ancak bu hesapalama aracı asla profesyonel bir doktorun değerlendirmesinin yerini alamaz. Herhangi bir sağlık durumu sizi rahatsız ediyorsa, mutlaka bir doktora danışın!

kg
cm
cm

Sonuçlar Hazırlanıyor. Lütfen Bekleyin!
Kilo Analiz Sonucu
 • Yaş
 • Kilo
 • İdeal Kilo Aralığı
 • Z-Score
 • Persentil
 • Kaynak : Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanmış olan yaşa göre Kilo verileri 0-10 yaş arası çocukları kapsamaktadır.

  Boy Analiz Sonucu
 • Yaş
 • Boy
 • İdeal Boy Aralığı
 • Z-Score
 • Persentil
 • Kaynak : Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanmış olan yaşa göre Boy verileri 0-18 yaş arası çocukları kapsamaktadır.

  BMI Analiz Sonucu
 • Yaş
 • BMI
 • İdeal BMI Aralığı
 • Z-Score
 • Persentil
 • Kaynak : Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanmış olan yaşa göre BMI verileri 0-18 yaş arası çocukları kapsamaktadır.

  Baş Çevresi Analiz Sonucu
 • Yaş
 • Baş Çevresi
 • İdeal Baş Çevresi Aralığı
 • Z-Score
 • Persentil
 • Kaynak : Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanmış olan yaşa göre Baş Çevresi verileri 0-5 yaş arası çocukları kapsamaktadır.

  Çocuk Oksoloji Hesaplama nasıl yapılmaktadır.

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından; farklı etnik köken ve kültürel ortamlarda yetişmiş binlerce çocuktan alınan veriler derlenerek her yaş grubuna ait kilo, boy, vücut kitle indeksi(BMİ) ve kafa çevresi ölçüleri için ortalama değerler elde edilmiştir. Bu sayede cinsiyetinize ve yaşınıza karşılık gelen ortalama değer dikkate alınarak ölçü değerinizin LMS metodu ile istatiksel analizi yapılmaktadır. Z-skor, Persentil Yüzdeliği ve İdeal ölçü aralığı LMS metodu ile yapılan analiz sonucunda elde edilmektedir.

  Çocuk Kilosu Nasıl Ölçülür

  Çocuk oksoloji hesaplama için ihtiyaç duyulan kilo değerini aşağıda belirtilen yöntemler ile bulabilirsiniz.

  Bebeğinizi tartmak için varsa bir bebek tartısı kullanabilirsiniz. Bu, en doğru kilo değerini okumanıza olanak verecektir. Bebek tartıları hassas olduğu için küçük ağırlık artışlarını kolaylıkla okuyabilirsiniz; ancak, çalışan ve doğru bir tartınız var ise buda yeterli olacaktır. Önce Bebeğinizi tutarken kendinizi tartın ve ardından bebeğinizi güvenli bir yere bıraktıktan sonra kendinizi tartın. Ağırlığınızı birleşik ağırlıktan çıkarın. Aradaki fark, bebeğinizin ağırlığını bulmanızı sağlayacaktır.

  Desteksiz ayakta durabilen 1-18 yaş grubu çocuklarda normal bir tartı sonucu yeterli olacaktır.

  0-2 Yaş Çocuk Boyu Nasıl Ölçülür

  Çocuk oksoloji hesaplama için ihtiyaç duyulan boy değerini 0-2 yaş grubu için aşağıda belirtilen yöntem ile bulabilirsiniz.


  1. 0-2 yaş çocuk boy ölçümünü yapabilmek için esnemeyen bir şerit metre kullanın.
  2. Bebeğiz uzanır pozisyondayken şeridi baş tepesinden, ayak tabanı arasına kadar gerdirerek ölçüm yapabilirsiniz.

  2-18 Yaş Çocuk Boyu Nasıl Ölçülür

  Çocuk oksoloji hesaplama için ihtiyaç duyulan boy değerini 2-18 yaş grubu için aşağıda belirtilen yöntem ile bulabilirsiniz.

  1. 2-18 yaş çocuk boy ölçümünü yapabilmek için boy ölçer veya esnemeyen bir şerit metre kullanın.
  2. Dikey pozisyondayken şeridi baş tepesinden, ayak tabanı arasına kadar gerdirerek ölçüm yapabilirsiniz.

  Çocuk Baş Çevresi nasıl ölçülür

  Çocuk oksoloji hesaplama için ihtiyaç duyulan baş çevresi değerini aşağıda belirtilen yöntem ile bulabilirsiniz.

  1. Çocuk baş çevresi ölçümünü yapabilmek için esnemeyen bir şerit metre kullanın.
  2. Ölçüm bandını kaşların ve kulakların hemen üstüne yerleştirin. Çocuğun başın çevresini en geniş kısmında ölçmek önemlidir. Bandı kulakların hemen üzerine, neredeyse onlara değecek şekilde yerleştirin ve kaşların üzerine oturması için alnına hizalayın. 
  3. Bandı, başın boyundan yukarı eğimli olduğu arkaya doğru çekin. Ölçüm bandını kulakların ve kaşların üzerine yerleştirerek, kafanın arkasına sarın. Çok sıkı çekmemeye dikkat edin
  4. Bandı, başın boyundan eğimli olduğu yere yerleştirin. Bantın, eğimin en belirgin olduğu yerde başın arkasına düz olarak yerleştirildiğinden emin olun. En doğru ölçümü elde etmek için bandı hafifçe üst üste getirin ve sayıyı not edin.
  5. Ölçümün doğru olduğundan emin olmak için işlemi tekrarlayın. Ölçümünüzün doğru olduğundan emin olmak için sonucunuzu ikinci kez kontrol etmeniz doğru olacaktır.


  Z-skor nedir?

  LMS metodu ile yapılan hesaplama sonucunda bulunan Z-Skor değeri Standart Normal Dağılım Tablosunda yüzdelik bir değere karşılık gelmektedir. İlgi tablo içerisinden bulunan yüzdelik değer ise vücut ölçünüzün kaçıncı Persentil yüzdeliği içerisinde olduğunu göstermektedir.

  Örneğin: Boy ölçüsü için yapılan hesaplamada 1.14 bulunan Z Skor değerinin Standart Normal Dağılım Tablosunda karşılığı % 87 olduğu görülmektedir. Bulunan bu değer vücut ölçünüzün 87. Persentil yüzdeliği içerisinde olduğunu ifade etmektedir.

  Büyüme grafiği nedir?

  Büyüme Grafiği içerisinde görülen eğri çizgileri büyüme çizgileri olarak tanımlanmaktadır. Grafik içerisinde görülen büyüme çizgilerinin her biri Persentil Yüzdeliğini temsil etmekte olup yaşa karşılık gelen bir ölçü değerini göstermektedir. Büyüme grafikleri içerisinde en çok tercih edilen persentil yüzdelikleri 3. , 5. , 10. , 15. , 25. , 50. , 75. , 85. , 90. , 95. , 97. değerlerdir. Hesaplama modülümüz ile vücut ölçü değeriniz ve yaşınıza karşılık gelen persentil değerini Büyüme grafiğimiz içerisinde görebilmenizi sağlıyoruz.

  İdeal Ölçü Aralığı

  Çocuk oksoloji gelişiminde ortalama değer olan 50. persentil değeri baz alınmaktadır. Kilo, Boy ve Baş çevresi ölçülerinde 10. ve 90. Persentil aralığı, BMİ ölçüsünde 5. ve 85. persentil aralığı ideal olarak değerlendirilmektedir.  10. ve 25. persentil ile 75. ve 90. persentil aralığında Doktorunuz gözetiminde sürecin takip edilmesini tavsiye ediyoruz. Persentil değeri belirtilen aralık değerlerinin dışında veya şüphe duyduğunuz bir durum var ise mutlaka Doktorunuz ile irtibat sağlamanız gerekmektedir.

  Persentil kontrolünü ne sıklıkla yapabilirim?

  Sitemizde yayınlanan hesaplama modülü ile günlük, haftalık veya aylık olarak analiz yaparak vücut gelişiminizi kolaylıkla takip edebilirsiniz. Analiz sonucunuzda olumsuz bir gidişat olması halinde derhal doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki erken teşhis çoğu zaman hayat kurtarmaktadır.

  Referanslar

  WHO, Child growth standards [ Git ]
  CDC, CDC Growth Charts [ Git ]
  VikiHow, How to Measure Baby Growth [ Git ]