Çocuk Kol Çevresi Hesapla

Çocuğunuzun kol çevresi gelişimini merak mı ediyorsunuz? O halde çocuk kol çevresi hesaplama tam olarak sizin için tasarlandı! Çocuğunuzun kol çevresinin hangi yüzdelik dilimde yer aldığını ve yaşıtlarıyla nasıl ilişkisi olduğunu kolaylıkla öğreneceksiniz. Hepsi bu kadar değil aşağıda neden persentil değerlerini kullandığımızı, DSÖ büyüme grafiğini nasıl yorumlayabileceğinizi ayrıca açıklıyoruz.

Hesaplayıcılarımızı olabildiğince hassas ve güvenilir hale getirmek için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Ancak bu hesapalama aracı asla profesyonel bir doktorun değerlendirmesinin yerini alamaz. Herhangi bir sağlık durumu sizi rahatsız ediyorsa, mutlaka bir doktora danışın!

cm

Sonuçlar Hazırlanıyor. Lütfen Bekleyin!
Kol Çevresi Analiz Sonucu
 • Yaş
 • Kol Çevresi
 • İdeal Kol Çevresi Aralığı
 • Z-Score
 • Persentil
 • Kaynak : Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanmış olan yaşa göre Kol Çevresi verileri 3.Ay-5 yaş arası çocukları kapsamaktadır.

  Çocuk Kol Çevresi Hesaplama nasıl yapılmaktadır.

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından; farklı etnik köken ve kültürel ortamlarda yetişmiş binlerce çocuktan alınan veriler derlenerek her yaş grubuna ait kol çevresi ölçüleri için ortalama değerler elde edilmiştir. Bu sayede cinsiyetinize ve yaşınıza karşılık gelen ortalama değer dikkate alınarak ölçü değerinizin LMS metodu ile istatiksel analizi yapılmaktadır. Z-skor, Persentil Yüzdeliği ve İdeal ölçü aralığı LMS metodu ile yapılan analiz sonucunda elde edilmektedir.

  Çocuk Kol Çevresi nasıl ölçülür

  1. Çocuk kol çevresi ölçümünü yapabilmek için esnemeyen bir şerit metre kullanın.
  2. Görselde görülen şekilde şeridi kolunuzun etrafına sararak değeri okuyunuz.

  Z-skor nedir?

  LMS metodu ile yapılan hesaplama sonucunda bulunan Z-Skor değeri Standart Normal Dağılım Tablosunda yüzdelik bir değere karşılık gelmektedir. İlgi tablo içerisinden bulunan yüzdelik değer ise vücut ölçünüzün kaçıncı Persentil yüzdeliği içerisinde olduğunu göstermektedir.

  Örneğin: Çocuk kol çevresi ölçüsü için yapılan hesaplamada 1.14 bulunan Z Skor değerinin Standart Normal Dağılım Tablosunda karşılığı % 87 olduğu görülmektedir. Bulunan bu değer vücut ölçünüzün 87. Persentil yüzdeliği içerisinde olduğunu ifade etmektedir.  Büyüme grafiği nedir?

  Çocuk kol çevresi büyüme Grafiği içerisinde görülen eğri çizgileri büyüme çizgileri olarak tanımlanmaktadır. Grafik içerisinde görülen büyüme çizgilerinin her biri Persentil Yüzdeliğini temsil etmekte olup yaşa karşılık gelen bir ölçü değerini göstermektedir. Büyüme grafikleri içerisinde en çok tercih edilen persentil yüzdelikleri 3. , 5. , 10. , 15. , 25. , 50. , 75. , 85. , 90. , 95. , 97. değerlerdir. Hesaplama modülümüz ile vücut ölçü değeriniz ve yaşınıza karşılık gelen persentil değerini Büyüme grafiğimiz içerisinde görebilmenizi sağlıyoruz.

  İdeal Ölçü Aralığı

  Çocuk kol çevresi gelişiminde ortalama değer olan 50. persentil değeri baz alınmaktadır. kol çevresi ölçülerinde 10. ve 90. Persentil aralığı ideal olarak değerlendirilmektedir.  10. ve 25. persentil ile 75. ve 90. persentil aralığında Doktorunuz gözetiminde sürecin takip edilmesini tavsiye ediyoruz. Persentil değeri belirtilen aralık değerlerinin dışında veya şüphe duyduğunuz bir durum var ise mutlaka Doktorunuz ile irtibat sağlamanız gerekmektedir.

  Persentil kontrolünü ne sıklıkla yapabilirim?

  Sitemizde yayınlanan çocuk kolçevresi hesaplama modülü ile günlük, haftalık veya aylık olarak analiz yaparak vücut gelişiminizi kolaylıkla takip edebilirsiniz. Analiz sonucunuzda olumsuz bir gidişat olması halinde derhal doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki erken teşhis çoğu zaman hayat kurtarmaktadır.

  Referanslar

  WHO, Child growth standards [ Git ]
  CDC, CDC Growth Charts [ Git ]
  VikiHow, How to Measure Baby Growth [ Git ]